Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; LiberoImport has a deprecated constructor in /home/showeragency/ftp/lexea/wp-content/plugins/mikado-core/import/mkd-import.php on line 7
Jak uzyskać odszkodowanie za błąd medyczny? – Lexea – Pomoc Prawna

Warning: A non-numeric value encountered in /home/showeragency/ftp/lexea/wp-content/themes/libero/framework/modules/title/title-functions.php on line 462
 

Jak uzyskać odszkodowanie za błąd medyczny?

Lexea - Pomoc Prawna > Czy otrzymam odszkodowanie?  > Jak uzyskać odszkodowanie za błąd medyczny?

Jak uzyskać odszkodowanie za błąd medyczny?

Jak uzyskać odszkodowanie za błąd medyczny ? Fotografia przedstawiająca operację w szpitalu.

Jak uzyskać odszkodowanie za błąd medyczny? To pytanie często jest zadawane prawnikom w internecie.

Coraz więcej Polaków zgłasza się po odszkodowania za błąd medyczny. Powstają także nowe przepisy prawa, które mają ułatwić poszkodowanym dochodzenie swoich praw. W tym artykule chcemy przedstawić kilka podstawowych informacji osobom, które chcą odpowiedzieć sobie na pytanie: jak uzyskać odszkodowanie za błąd medyczny ?

Gdzie zgłosić się po odszkodowanie?

Pacjent, który ucierpiał w wyniku błędu medycznego może skierować wniosek o odszkodowanie bezpośrednio do szpitala. Może też złożyć w sądzie cywilnym pozew sądowy przeciwko szpitalowi o wypłatę odszkodowania. Wcześniej należy zapoznać się ze szczegółami procedury składania wniosku, potrzebnymi dokumentami i wymaganymi informacjami. Dokładne wytyczne można znaleźć na stronach internetowych Rzecznika Ubezpieczonych lub kontaktując się z sądem. Coraz więcej osób decyduje się także na pomoc prawnika w prowadzeniu takiej sprawy. To rozwiązanie jest bardzo wygodne i często jest jedynym sposobem, aby przebrnąć przez labirynt zasad prawnych. Tym bardziej, że druga strona, czyli szpital, zazwyczaj ma do dyspozycji prawników. Koszty obsługi sprawy przez kancelarię najczęściej wynoszą około 20% zasądzonej kwoty. Wiele kancelarii stosuje zasadę “no win, no fee”, czyli pobiera honorarium dopiero po wygranej sprawie. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie pozwalające uniknąć opłat wstępnych.

Od stycznia 2012 roku funkcjonują Wojewódzkie Komisje do Spraw Orzekania w Zdarzeniach Medycznych. Dotyczą one jedynie szpitali (nie można więc składać wniosku w przypadku np wypisania nieprawidłowych leków w przychodni). Komisje bez orzekania o winie lekarze stwierdzają czy wnioskujący został poszkodowany w wyniku błędu lekarskiego. Są to jednostki powołane po to, aby ułatwić pacjentom i ich rodzinom samodzielne dochodzenie odszkodowań. Rozwiązanie to ma z założenia uprościć i skrócić czas przebiegu spraw i oczekiwania na wypłatę odszkodowania. Składanie wniosku tą drogą jest prostsze niż walka w sądzie. W wielu przypadkach można nawet poradzić sobie bez prawnika. Należy jednak bardzo dokładnie zapoznać się z przepisami i wytycznymi. Można je znaleźć na stronach internetowych Urzędów Wojewódzkich (np tutaj: http://www.katowice.uw.gov.pl/wdznnsoz/wojewodzka_komisja_ds_orzekania.html)
Odpowiednio przygotowany wniosek należy złożyć w trzech jednakowych egzemplarzach po wcześniejszym sprawdzeniu wszelkich możliwych błędów. Jeden na pięć wniosków składanych w komisjach jest odrzucany z powodu błędów formalnych.

Jak długo muszę czekać na odszkodowanie?

W sądach sprawy o odszkodowanie za błąd w sztuce lekarskiej ciągną się dość długo. Rozprawy odbywają się raz w miesiącu, a sami poszkodowani często dostarczają nowe dowody, które muszą być każdorazowo rozpatrzone przez biegłych sądowych. Kolejną przyczyną długiego czasu oczekiwania na rozstrzygnięcie spraw związanych z błędami medycznymi jest ich złożoność.

Wojewódzkie Komisje do Spraw Orzekania o Zdarzeniach Medycznych niestety również mają problemy z szybkim rozwiązywaniem spraw. Mimo, iż na rozpatrzenie sprawy mają ustawowo 4 miesiące, najczęściej przekraczają ten termin o kilka lub kilkanaście tygodni. Zdarzają się sytuacje kiedy sprawy w komisjach przeciągają się nawet o 9 miesięcy. W niektórych komisjach praca idzie szybciej niż w innych. Jest tak dlatego, że w każdym województwie w komisji działa 16 osób. Są województwa z 5 mln pacjentów, gdzie składanych jest kilkaset wniosków w ciągu roku i są też mniej zaludnione województwa, w których przyjmuje się rocznie kilkadziesiąt wniosków. W każdym przypadku za rozpatrzenie odpowiedzialna jest taka sama liczba 16 osób.

Ile dostanę z odszkodowania?

Osoby, które poszukują odpowiedzi na pytanie, jak uzyskać odszkodowanie za błąd medyczny, chcą wiedzieć przede wszystkim, ile pieniędzy mogą otrzymać. W przypadku sądów kwoty możliwego do uzyskania odszkodowania zależą od specyfiki szkody i umiejętności prawników. Jeżeli chcemy uzyskać odszkodowanie wynoszące na przykład milion złotych, powinniśmy raczej wynająć prawnika i iść z tą sprawą do sądu. Ustawodawca określił bowiem precyzyjnie maksymalne kwoty, które można uzyskać w wyniku postępowania przed komisją. W przypadku uszkodzenia ciała, uszczerbku na zdrowiu czy zakażenia jest to 100 tys. złotych. W przypadku śmierci maksymalna kwota odszkodowania z postępowania przed komisją to 300 tys. złotych.

Niejednokrotnie komisje orzekają kwoty niższe niż te, których domagają się poszkodowani. Wystąpił przypadek, w którym szpital zaproponował odszkodowanie za śmierć dziecka w kwocie 1zł (tak jeden złoty, to nie jest pomyłka). Dzieje się tak ponieważ szpitale dość często nie posiadają dodatkowej polisy ubezpieczeniowej. Dyrektorzy szpitali wolą więc zaproponować kwotę odszkodowania, która będzie nie do przyjęcia. Wiedzą, że wtedy w najgorszym przypadku sprawa trafi do sądu. Ewentualne odszkodowanie zostanie wypłacone z obowiązkowego OC szpitala zamiast z budżetu. Rzeczniczka praw pacjenta Krystyna Kozłowska chciała, aby najmniejsze możliwe odszkodowanie wynosiło 50% maksymalnej kwoty określonej w przepisach.  Kwotowo to 50tyś. zł w przypadku uszczerbku na zdrowiu oraz 150tyś. zł w przypadku śmierci. Jej propozycje nie zostały jednak przyjęte przez Ministerstwo Zdrowia, które odsyła poszkodowanych do sądów.

Jedno jest pewne. Kiedy poszkodowany zdecyduje się już, jak uzyskać odszkodowanie za błąd medyczny podczas leczenia, niezbędna staje się cierpliwość i upór.
[button href=”https://lexea.pl/bezplatna-analiza-prawna/” style=”flat” size=”large” width=”98%” color=”#23b9ef” hovercolor=”#23dd77″ textcolor=”#ffffff” texthovercolor=”#ffffff” tooltip=”Kliknij w przycisk, przejdziesz do strony z formularzem zgłoszeniowym. Wypełnij formularz i skorzystaj z bezpłatnej analizy prawnej.” icon=”arrow-right” iconcolor=”#f9f9f9″]Bezpłatna analiza prawna[/button]
informacje zaczerpnięte z: Gazeta Wyborcza

Brak komentarzy

Skomentuj