Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; LiberoImport has a deprecated constructor in /home/showeragency/ftp/lexea/wp-content/plugins/mikado-core/import/mkd-import.php on line 7
Odszkodowanie za śmierć bliskiej osoby 80.000 złotych – Lexea – Pomoc Prawna

Warning: A non-numeric value encountered in /home/showeragency/ftp/lexea/wp-content/themes/libero/framework/modules/title/title-functions.php on line 462
 

Odszkodowanie za śmierć bliskiej osoby 80.000 złotych

Lexea - Pomoc Prawna > Ile dostanę odszkodowania?  > Odszkodowanie za śmierć bliskiej osoby 80.000 złotych

Odszkodowanie za śmierć bliskiej osoby 80.000 złotych

Odszkodowanie za śmierć bliskiej osoby uzależnione jest od wielu okoliczności. W przedstawionym przykładzie poszkodowana osoba otrzymała 80 tyś. zł za śmierć córki w wypadku samochodowym.

Odszkodowanie za śmierć bliskiej osoby na przykładzie: Córka osoby poszkodowanej była pasażerką samochodu, którego kierowcą był sprawca wypadku. Sprawca znacznie przekroczył dozwoloną prędkość i podczas wyprzedzania w miejscu niedozwolonym stracił panowanie nad samochodem, który uderzył w drzewo. W wyniku uderzenia doszło do znacznego zniszczenia pojazdu. Pasażerka doznała licznych obrażeń głowy, ciała i narządów wewnętrznych. Doznane liczne obrażenia spowodowały jej zgon.

Osoba poszkodowana początkowo otrzymała 6.000 złotych na podstawie decyzji Sądu Rejonowego, tytułem zadośćuczynienia za popełnione przez sprawcę przestępstwo. Następnie osoba poszkodowana wezwała sprawcę do wypłaty zadośćuczynienia w kwocie 90.000 złotych oraz zwrotu kosztów leczenia. Pozwany sprawca wypłacił osobie poszkodowanej kwotę 15.000 złotych.


W dalszym toku sprawy Sąd Okręgowy po zapoznaniu się ze szczegółami sprawy zasądził na rzecz osoby poszkodowanej 60.000 złotych. Kwota ta miała uzupełnić wypłacone dotychczas 5.000 oraz 15.000 złotych do łącznej kwoty 80.000 złotych. Podejmując decyzję Sąd miał na względzie między innymi fakt, że zmarła córka nie była jedynym dzieckiem osoby poszkodowanej. Ważna w sprawie była również więź jaka łączyła osobę poszkodowaną ze zmarłą córką. Cierpienie wynikające z utraty bliskiej osoby zawsze jest jednym z podstawowych wyznaczników dla decyzji o wypłacie zadośćuczynienia.

Osoba poszkodowana  w czasie późniejszym wnioskowała o wyższe odszkodowanie za śmierć bliskiej osoby.

Sąd oddalił wniosek poszkodowanego uzasadniając swoją decyzję wykładnią prawa dotyczącą ustalania kwoty odszkodowania, która w danych okolicznościach będzie „odpowiednia”. W dalszej części wyroku czytamy, że:

„…korygowanie przez sąd drugiej instancji zasądzonego zadośćuczynienia może być aktualne tylko wtedy, gdy przy uwzględnieniu wszystkich okoliczności sprawy, mających wpływ na jego wysokość, jest ono niewspółmiernie nieodpowiednie, tj. albo rażąco wygórowane, albo rażąco niskie.”

W kancelariach Lexea Odszkodowania w każdym tygodniu oceniamy jakie odszkodowanie za śmierć bliskiej osoby należy się naszym klientom. Dowiedz się jakie roszczenia mogą przysługiwać w Twojej sytuacji. Zgłoś sprawę do bezpłatnej analizy prawnej. Możesz nam zaufać. W kancelarii Lexea sprawami klientów zajmują się wyłącznie doświadczeni adwokaci lub radcowie prawni.

 

Przeczytaj również:

220.000 złotych odszkodowania za śmierć bliskiej osoby

 

Brak komentarzy

Skomentuj